W miarę zmian regulacyjnych, które kładą rosnący nacisk na zmniejszenie śladu węglowego, stale rośnie wykorzystanie pojazdów elektrycznych – w tym także we flotach firm. Warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na samo użycie takich samochodów, lecz także charakterystykę ich opon, która ma znaczący wpływ na zasięg, zużycie energii, trwałość i bezpieczeństwo. Jakie opony najlepiej sprawdzą się we flotowych pojazdach elektrycznych?
Dlaczego pojazdy elektryczne wymagają specjalnych opon?
Na pierwszy rzut oka opony do pojazdów spalinowych i elektrycznych mogą wyglądać podobnie – w rzeczywistości jednak różnice w ich konstrukcji i eksploatacji sprawiają, że nie każde ogumienie sprawdzi się w przypadku EV. Wynika to z kilku unikalnych cech samochodów elektrycznych, które wpływają na wymagania wobec opon:
- większa masa pojazdu – z uwagi na obecność dużych akumulatorów auta elektryczne są cięższe od spalinowych odpowiedników, czego efektem jest zwiększony nacisk na opony;
- natychmiastowy moment obrotowy – elektryczne układy napędowe generują pełną moc już od momentu ruszenia, co może powodować szybsze zużywanie opon;
- niższy poziom hałasu – auta elektryczne są cichsze od spalinowych, więc opony powinny jeszcze bardziej minimalizować hałas toczenia, aby zapewnić komfort dla kierowcy i pasażerów;
- znaczenie zasięgu na jednym ładowaniu – wysoka efektywność energetyczna jest w tym przypadku kluczowa dla komfortu jazdy i kosztów, przez co warto skupić się na zwiększeniu dystansu możliwego do przejechania na jednym ładowaniu, np. poprzez użycie opon o niskich oporach toczenia.
Kluczowe parametry opon do flot EV
Jakie ogumienie wybrać, by poradzić sobie ze wszystkimi szczególnymi wymaganiami stawianymi przez pojazdy elektryczne? Na pewno warto zacząć od analizy oporów toczenia – odpowiednio niska wartość współczynnika pozwala zmniejszyć zużycie energii, co przekłada się na większy zasięg na jednym ładowaniu. Przy zakupie opon flotowych warto zwrócić uwagę na ich klasę efektywności paliwowej zgodnie z unijnymi oznaczeniami – ogumienie z oporami toczenia klasy A lub B będą najlepszym wyborem dla pojazdów elektrycznych.
Istotnym aspektem jest też wytrzymałość opon – większa masa EV i dynamiczne przyspieszenie sprawiają, że ogumienie w pojazdach elektrycznych zużywa się szybciej niż w samochodach spalinowych. Dobrym wyborem będą m.in. opony ze wzmocnionymi ścianami bocznymi i specjalnymi mieszankami gumowymi, które wydłużają żywotność opony. Nie można też zapominać, że – zarówno w pojazdach elektrycznych, jak i spalinowych – liczy się optymalna przyczepność i odpowiedni wzór bieżnika. Dodatkowo opony do EV często mają sztywniejsze barki, co poprawia stabilność pojazdu i ułatwia pokonywanie zakrętów przy większym obciążeniu.
Na koniec warto zwrócić uwagę też na poziom hałasu toczenia – pojazdy elektryczne są niemal bezgłośne, przez co dźwięki generowane przez opony są bardziej odczuwalne. Dla flot EV warto wybierać ogumienie z oznaczeniami „Silent” lub „Noise Reduction”; przydatne mogą być też rozwiązania takie jak piankowe wkładki tłumiące dźwięk lub specjalne rowki w bieżniku.
Sezonowe opony dla flot EV – co wybrać?
Letnie opony do pojazdów elektrycznych powinny charakteryzować się przede wszystkim niskimi oporami toczenia i dobrą przyczepnością zarówno na suchych, jak i mokrych nawierzchniach. Ważna jest też odpowiednia sztywność, która pozwoli zapewnić dłuższą trwałość. Warto w szczególności unikać opon o zbyt miękkiej mieszance, ponieważ mogą one zużywać się szybciej pod wpływem wyższego momentu obrotowego.
Zimowe opony dla flot pojazdów elektrycznych powinny natomiast mieć optymalną mieszankę gumową, która zachowuje elastyczność w niskich temperaturach, ale jednocześnie nie powoduje nadmiernego wzrostu oporów toczenia. Wysoka przyczepność na śniegu i lodzie jest kluczowa – szczególnie dla pojazdów eksploatowanych w trudnych warunkach pogodowych. Zarówno przy wyborze, jak i wymianie warto skontaktować się z profesjonalnym serwisem flotowym – zapraszamy do zapoznania się z usługami Inflota.
Jakie opony wybrać, by osiągnąć optymalne osiągi pojazdów elektrycznych?
Chcąc zapewnić najlepsze warunki i minimalne koszty eksploatacji flot EV, warto wybierać opony o niskim oporze toczenia, ze wzmocnioną konstrukcją i z technologiami zapewniającymi redukcję hałasu. W ten sposób będzie można nie tylko zwiększyć efektywność eksploatacyjną, lecz także poprawić bezpieczeństwo użytkowników i komfort jazdy dla kierowcy. Inwestycja w opony wysokiej jakości powinna być zatem podstawą w zarządzaniu nowoczesną flotą samochodów elektrycznych.
W ramach usług Inflota można liczyć m.in. na dostęp do ponad 300 warsztatów w całej Polsce, wsparcie w wyborze i wymianie opon, możliwość kontaktu z dedykowanym opiekunem, naprawy fast-fit i wiele więcej. Z uwagi na nasze wieloletnie doświadczenie jesteśmy w stanie skutecznie obsłużyć floty zarówno pojazdów spalinowych, jak i elektrycznych. Zapraszamy do kontaktu – ze wsparciem Inflota można liczyć na najlepsze warunki eksploatacji ogumienia w każdej sytuacji.