Zarządzanie flotą obejmuje wiele różnych kwestii – pod względem kosztów eksploatacji ważną rolę odgrywa m.in. stan opon. Aby utrzymać zużycie na odpowiednim poziomie, trzeba zwrócić uwagę na jakość opon, ciśnienie powietrza czy regularne wymiany. Istnieje jednak jeszcze jeden czynnik – styl jazdy kierowcy. Co warto wiedzieć na ten temat?
Styl jazdy a zużycie opon
Każdy kierowca ma swój indywidualny styl jazdy, który może wpływać na stan techniczny pojazdu – w tym na zużycie opon. Ogumienie jest szczególnie wrażliwe na agresywną jazdę, którą można zdefiniować jako szybsze przyspieszanie, gwałtowne hamowanie, pokonywanie zakrętów ze zbyt dużą prędkością czy wykonywanie innych manewrów powodujących nadmierne tarcie. W praktyce oznacza to, że kierowcy jeżdżący w sposób agresywny zużywają opony zauważalnie szybciej niż ci, którzy prowadzą w łagodniejszy sposób.
Niezależnie od rodzaju floty nieodpowiedni styl jazdy może przekładać się na zwiększenie kosztów eksploatacji. Z tego względu zarządzanie flotą powinno obejmować nie tylko dbanie o stan ogumienia. Potrzebne są też stosowne procedury, które ograniczają skutki agresywnej jazdy.
Przede wszystkim – przyspieszanie i hamowanie
Jednym z najistotniejszych czynników, które wpływają na zużycie opon, jest sposób przyspieszania i hamowania. Zarówno gwałtowne zwiększenie prędkości, jak i twarde, nagłe hamowanie powodują, że opony są poddane większym obciążeniom mechanicznym, co z kolei prowadzi do szybszego zużycia. Opony w tym przypadku nie tylko się ścierają – mogą też ulegać uszkodzeniu, zwłaszcza na bokach.
Dodatkowo takie manewry mogą powodować nierównomierne zużycie bieżnika. Najczęściej koncentruje się ono na wewnętrznych lub zewnętrznych częściach opony, sprawiając, że wymiana ogumienia musi być dokonana szybciej. W przypadku gwałtownego hamowania największym zagrożeniem jest natomiast wysoka temperatura generowana podczas manewru. Aby temu zapobiec, warto zadbać o edukację kierowców o potrzebie płynnej jazdy, z umiarkowanym przyspieszaniem i hamowaniem.
Zakręty i nawierzchnia
Kolejnym aspektem stylu jazdy, który wpływa na zużycie ogumienia, jest sposób pokonywania zakrętów. Wejście w zakręt ze zbyt dużą prędkością oznacza większy nacisk na opony, a w efekcie – szybsze zużycie i nierównomierne ścieranie bieżnika. Takie manewry odbijają się zwłaszcza na oponach będących na zewnętrznej stronie zakrętu.
Oprócz tego jazda po nierównych nawierzchniach – z dziurami, wybojami czy kamieniami – znacząco obciąża opony. Choć czasami nie można ich uniknąć, warto mieć na uwadze, że poruszanie się w takich miejscach prowadzi do szybszego zużycia i zwiększa ryzyko uszkodzeń. Również w tym przypadku warto ograniczyć prędkość – dzięki temu można będzie zmniejszyć zużycie opon i wydłużyć ich żywotność.
Obciążenie pojazdu a stan opon
Każdy pojazd flotowy powinien mieć określoną dopuszczalną masę ładunku, którą może przewozić. Przekroczenie tego limitu często prowadzi do nadmiernego zużycia opon. Podobnie jak przy agresywnych manewrach, bezpośrednim powodem szybszego ścierania czy nierównomiernego zużycia bieżnika jest tutaj zwiększony nacisk na ogumienie. Łączy się to też ze wzrostem temperatury opon, który prowadzi do szybszego starzenia się gumy.
Jak temu zapobiec? Należy przede wszystkim ściśle kontrolować masę ładunku przewożonego w pojazdach flotowych. W niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem będzie podzielenie ładunku i wykonanie dwóch kursów, by uniknąć nadmiernego zużycia opon.
Szkolenie kierowców – najlepszy sposób na zmniejszenie zużycia opon
Wiele czynników wpływających na zużycie opon jest zależnych od kierowcy i jego decyzji na drodze. Z tego względu skuteczną metodą, by ograniczyć zużycie opon, jest edukowanie pracowników w kwestii technik jazdy. Warto podkreślić zwłaszcza płynne przyspieszanie, unikanie nagłego hamowania, dostosowywanie prędkości do warunków drogowych i poprawne załadowanie pojazdu.
Kierowcy muszą również być świadomi, jak ważne jest regularne kontrolowanie stanu opon – zarówno pod kątem ciśnienia, jak i ogólnego stanu technicznego. Pomocne będą zarówno wizualne oględziny, jak i informacje z systemów takich jak TPMS (systemy monitorowania ciśnienia w oponach). We wszystkich kwestiach związanych z oponami przydatne jest też profesjonalne wsparcie – zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy Inflota, by dowiedzieć się więcej na temat dostępnych usług
Wpływ stylu jazdy na zużycie opon
Styl jazdy kierowcy ma zauważalny wpływ na tempo zużycia ogumienia w pojazdach, co ma istotne znaczenie również w kontekście pojazdów flotowych. Gwałtowne przyspieszanie, nagłe hamowanie, pokonywanie zakrętów z dużą prędkością, nadmierne obciążenie pojazdu – wszystko to może przyczynić się do przyspieszonego ścierania bieżnika i konieczności częstszej wymiany opon. Dlatego warto zadbać o wdrożenie szkoleń dla kierowców, skupiających się na technikach jazdy sprzyjających dbałości o ogumienie. Ważne są też regularne kontrole stanu i świadome zarządzanie flotą – najlepiej z profesjonalnymi usługami Inflota.