Zapewnienie bezpieczeństwa i optymalizacja kosztów eksploatacyjnych to klucz efektywnego działania każdej firmy dysponującej własną flotą pojazdów. Jednym z najważniejszych aspektów jest sezonowa wymiana opon, która bezpośrednio wpływa nie tylko na bezpieczeństwo, lecz także na komfort jazdy i koszty operacyjne. Kiedy wymienić opony i co warto mieć na uwadze?
Dlaczego sezonowa zmiana opon jest tak istotna?
Sezonowa wymiana opon w odpowiednim terminie jest ważna z kilku powodów. Najważniejszym z nich jest bezpieczeństwo na drodze – opony letnie, zimowe i całoroczne różnią się pod względem zastosowanej mieszanki gumowej i konstrukcji bieżnika, co wpływa na przyczepność do nawierzchni w różnych temperaturach i warunkach atmosferycznych. W niskich temperaturach opony zimowe zapewniają lepszą przyczepność niż opony letnie, co ma znaczenie zwłaszcza podczas poruszania się po oblodzonych lub zaśnieżonych drogach.
To jednak nie wszystko – do tego dochodzi także efektywność kosztowa. Właściwie dobrane opony redukują zużycie paliwa i zapewniają odpowiednią żywotność ogumienia. Oprócz tego po terminowej wymianie można liczyć na mniejsze ryzyko uszkodzenia opon, a tym samym – niższe koszty napraw i wymian. W efekcie firmy mogą zmniejszyć ryzyko awarii i konieczność serwisowania.
Kiedy należy wymienić opony na zimowe?
Z reguły przyjmuje się, że optymalny moment na wymianę opon na zimowe to okres, w którym średnia temperatura dobowa spada poniżej 7°C. To właśnie przy tej granicy opony letnie tracą swoje właściwości, stając się mniej przyczepne na mokrych, śliskich nawierzchniach. W Polsce takie warunki najczęściej pojawiają się w listopadzie – warto jednak wziąć pod uwagę także zlecenia transportowe realizowane w innych krajach, w których może panować inne pogoda lub w grę wchodzić mogą dodatkowe regulacje. Na terenie Polski nie obowiązują konkretne terminy wymiany opon, ale jest to kluczowa kwestia pod względem bezpieczeństwa.
Jak odpowiednio podejść do wymiany opon w pojazdach flotowych?
Zarządzanie sezonową wymianą opon we flotach pojazdów wymaga przede wszystkim dobrze zaplanowanego harmonogramu. W wielu przypadkach warto skorzystać z dodatkowego wsparcia w postaci usług serwisów flotowych – dzięki temu można uniknąć problemów z przegapieniem terminu, zyskując przy tym rzetelną pomoc w całym procesie wymiany. Oto kilka kluczowych kroków, które należy uwzględnić:
- Opracowanie harmonogramu wymiany – kalendarz powinien uwzględniać specyfikę floty, liczbę pojazdów i charakter tras. Przy odpowiednim planowaniu pojazdy mogą być obsługiwane na bieżąco, co eliminuje konieczność przestojów.
- Wybór sprawdzonego serwisu oponiarskiego – najlepiej stawiać na sprawdzonych partnerów, mających doświadczenie w obsłudze flot. Nawiązując współpracę z firmą Inflota, możesz zyskać dostęp do ogólnopolskiej sieci firm zapewniających najwyższy standard obsługi.
- Kontrola stanu opon przed wymianą – przed każdą sezonową wymianą warto przeprowadzić dokładną inspekcję stanu ogumienia, sprawdzając głębokość bieżnika, ewentualne uszkodzenia mechaniczne i starzenie gumy. W ten sposób można określić, które opony będą nadawać się do użytku w kolejnym sezonie.
- Przechowywanie opon – sezonowe wymiany wiążą się także z koniecznością przygotowania odpowiedniego miejsca na opony, które nie są aktualnie używane. Stawiając na usługi Inflota, możesz liczyć na wsparcie również na tym polu.
Jakie są najczęstsze błędy w zarządzaniu wymianą opon w pojazdach flotowych?
Planując wymianę opon, należy także pamiętać o potencjalnych błędach, by móc ich uniknąć i móc utrzymać odpowiedni poziom bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Najczęściej dotyczą one zbyt później wymiany – pojazdy poruszające się na letnich oponach po pierwszych przymrozkach mają znacznie dłuższą drogę hamowania, co zwiększa ryzyko kolizji. Jest to nieco mniejszy problem w przypadku spóźnienia przy zmianie z opon z zimowych na letnie, choć również wtedy ma to wpływ na bezpieczeństwo, a w skrajnych przypadkach także na zużycie opon zimowych – z tego względu zawsze należy mieć na uwadze terminową wymianę i zadbać o odpowiednie planowanie.
Co więcej, opony, które nie są przechowywane we właściwych warunkach, mogą szybciej tracić swoje właściwości. Może to prowadzić np. do starzenia się gumy i powstawania mikrouszkodzeń. Niektóre floty pomijają też regularną inspekcję opon, co sprawia, że w konsekwencji wzrasta ryzyko uszkodzenia opony w trasie. Nie warto także oszczędzać na jakości opon – wybór tańszego ogumienia może zmniejszyć koszty w krótkoterminowej perspektywie, ale w dłuższym ujęciu prowadzi do zwiększonego ryzyka i szybszego zużycia.
Wartość dodana dla zarządzania wymianą opon z Inflota
Jak uniknąć powyższych problemów? Najlepszym sposobem jest powierzenie zadań związanych z obsługą ogumienia doświadczonemu partnerowi zewnętrznemu. Zapraszamy do skorzystania z usług Inflota – zapewniamy pełen serwis, który obejmuje dobór i sprzedaż opon, wymianę, przechowywanie i dostawę.
Powierzenie nam zarządzania oponami to też szereg korzyści w postaci redukcji kosztów, stałego dostępu do regularnej obsługi i optymalizacji procesów. To sprawia, że jest to opłacalny wybór dla każdej firmy zarządzającej własną flotą pojazdów. Skontaktuj się z nami, by dowiedzieć się więcej – z Inflotą możesz liczyć na najwyższy standard usług w każdej sytuacji.